21 paź

75-Lecie Liceum Ogólnokształcącego w Godzianowie

75 lat temu powstała godzianowska szkoła średnia, co stało się okazją do świętowania jubileuszu Liceum Ogólnokształcącego  im. 26 Pułku Artylerii Lekkiej.

17 października Godzianów powitał po latach bardzo wielu absolwentów licznych roczników.  Po mszy w kościele parafialnym, delegacje złożyły kwiaty w asyście strzelców i orląt z Drużyny Strzeleckiej pod tablicą pamiątkową i oddali hołd patronom szkoły krótkim apelem pamięci.

Zebranych powitała wicedyrektor ZSO Lucja Supera i oddała głos licznym mówcom. Wśród nich warto wspomnieć  wystąpienie posłanek  Doroty Rutkowskiej i Krystyny Ozgi.  Tej drugiej towarzyszyła córka – Beata Ozga Flejszer , radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, absolwentka naszego LO, Interesująca była wypowiedź Konstantego Marata – przedstawiciela absolwentów, który przedstawił pomysł stworzenia monografii Liceum, czy wystąpienie prof. Jan Kurka – syna dawnego dyrektora LO Czesława Kurka,  prezentującego broszurę, w której wiele uwagi poświęcono Godzianowowi.

„Rys historyczny LO w Godzianowie” przybliżył w krótkim wykładzie nauczyciel historii Zbigniew Dzik, ilustrując go półgodzinnym filmem, po którym Młodzieżowa Orkiestra Dęta dała koncert. Po części oficjalnej wszyscy  zgromadzeni na uroczystości mogli skosztować grochówki przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich, po czym absolwenci LO, którzy zjechali do Godzianowa, rozeszli się do klas na spotkania w mniejszych grupach. W salach Liceum przygotowano wystawy zdjęć, stare kroniki oraz księgę pamiątkową, w której chętni mogli umieścić swoje wpisy. Bawiono się do późnych godzin wieczornych.

Anna Płocharczyk