19 mar

Sejm Dzieci i Młodzieży

sesja_sejmu_2017-2017

SDiM to projekt realizowany przez Kancelarię Sejmu. Jego celem jest od ponad 20 lat kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej oraz aktywizowania młodych ludzi na rzecz  społeczności lokalnej. Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywa się 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Tegoroczne zadanie: „Posłowie pierwszego sejmu Niepodległej”.
Uczestnicy dowiedzą się, kim był poseł w Drugiej Rzeczypospolitej, czym różnił się Sejm Ustawodawczy, zwany Konstytuantą od Sejmu Rzeczypospolitej I kadencji.

Uczniowie, wybierają posła pierwszego sejmu, cofają się do czasu kampanii wyborczej z roku 1919 lub 1922 i planują ponowną kampanię według własnego pomysłu, uwzględniając realia epoki.

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Godzianowie już po raz piąty bierze udział w projekcie. Aleksandra Skibińska i Izabella Drążkiewicz, uczennice klasy trzeciej, zdecydowały, że wybiorą postać Stanisława Thugutta, posła ziemi łęczyckiej związanego z P.S.L. „Wyzwolenie”. Aby przybliżyć sylwetkę tej historycznej postaci w środowisku lokalnym, udały się 12 marca na sesję Rady Gminy Godzianów, gdzie przedstawiły życiorys, program wyborczy Stanisława Thugutta oraz jego ulotkę wyborczą, którą mógłby rozpowszechniać swoje postulaty jako kandydat do sejmu II RP. Drugą grupą, którą zamierzają zainteresować postacią posła, jest społeczność szkolna.