05 maj

Apel z okazju Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja

2022-3-maja

3 maja obchodzimy w Polsce Święto Narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

Dzieje tego święta są tak powikłane i burzliwe jak historia Polski. Powracało wtedy, kiedy Polska mogła cieszyć się wolnością, znikało gdy wolność i swobody obywatelskie traciliśmy. Uchwalone po raz pierwszy w 1919 roku, po drugiej wojnie światowej najpierw było zabraniane i tępione, po czym oficjalnie zniesione przez władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło ponownie w 1990 r. Nie powinniśmy zapominać, jak ważnym dokumentem była Konstytucja dla Polski końca osiemnastego wieku, jak postępowym na tle ówczesnego świata i jakie przesłanie niesie dzisiaj. Dla młodych pokoleń Polaków to wciąż ważna lekcja historii  – lekcja myślenia wspólnotowego i obywatelskiego.
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie klasy Va przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.