08 mar

Co u nas słychać?

IMG_2738
Kolejne spotkania Koła poświęcone były postaci Ignacego Łukasiewicza. Dzieci obejrzały film o Ignacym Łukasiewiczu i jego wynalazku. Zobaczyły lampę naftową, poznały właściwości nafty i oleju, wykonały bardzo ciekawe doświadczenia.

Kolejne spotkania poświęciliśmy postaci Mikołaja Kopernika. Kosmos bardzo zaciekawił chłopców z klasy VI. Bardzo chętnie słuchali opowieści o Koperniku, jego życiu, o rodzinie. Postanowili wykonać mapę mentalną  poświeconą Kopernikowi. Uczniowie poznali teleskop, jego budowę i działanie. Wykonaliśmy także doświadczenie alternatywne ,,Symulacja Słońca”. Rozmawialiśmy o naszym  Układzie Słonecznym i teorii, której twórcą był M. Kopernik.
Każde zajęcia wzbogacone są  doświadczeniami. Podzieliliśmy się na grupy i w ciągu tygodnia dzieci przygotowują potrzebne materiały. Chłopcy przygotowują wyszukane w zasobach multimedialnych  ciekawe dodatkowe doświadczenia np. ,,Wędrująca woda’’. Dziewczynki ruszyły do poszukiwania ciekawostek w książkach. Przeczytały, wypróbowały i zaprezentowały nam ,,wodny mikroskop’’. Wszyscy stwierdzili, że te zajęcia to świetna zabawa i nauka. Każdą obecność dzieci potwierdzają odwzorowując gwiazdozbiór.
Chłopcy z klasy VI Kamil i Paweł z wielką ochotą przygotowali i przeprowadzili zajęcia dla klasy III b naszej szkoły. Maluchy z zainteresowaniem wysłuchały wiadomości o M. Koperniku. Nasi prezenterzy ciekawie opowiadali o tym uczonym i jego odkryciach. Omówili również budowę i działanie teleskopu, omówili budowę naszego Układu Słonecznego. Uczniowie  klasy III obejrzeli przy tej okazji pracownię przyrodniczą w której odbywają się nasze spotkania. Pani dyrektor postanowiła zorganizować nam wyjazdy do ciekawych miejsc. Wykonujemy wiele doświadczeń, realizujemy przysłane przez organizatorów scenariusze. Jest to nauka i zabawa. Pod koniec miesiąca opisujemy i zdajemy sprawozdanie z naszych działań. Warunki nie pozwalają nam na zrealizowanie wielu zadań, staramy się jednak wykonywać doświadczenia zastępcze na miarę naszych możliwości.
Opiekun – Danuta Mozga