09 paź

Odkrywam świat EKO z pasją

logo_f„Odkrywam świat EKO z pasją”  –  zaplanowanie i utworzenie pracowni przyrodniczej  w Zespole Szkół Ogólnokształcących” w Godzianowie zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi;
WARTOŚĆ OGÓLNA ZADANIA – 38 500,00 zł

Wysokość  dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi –  33 300,00 zł

Nowa pracownia  utrzymuje charakter obecnej pracowni przyrodniczej, ale wyposażenie i organizacja sprawia, że jest bardziej funkcjonalna i nowoczesna. Wprowadzone zmiany: to wyremontowanie pomieszczenia, zamontowanie kącika sanitarnego z zimną i ciepła wodą, wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt dydaktyczny  i urządzenia multimedialne. Został również urządzony kącik zieleni. Na ścianie od strony wschodniej jest zamontowana fototapeta przedstawiająca świat roślin. Pracownia jest wykorzystana w 100%.

Nauczyciele chętnie prowadzą tam zajęcia, ponieważ pracownia jest duża i słoneczna. W sali prowadzone są lekcje z przyrody dla Szkoły Podstawowej, z biologii, geografii, fizyki i chemii dla Gimnazjum i zajęcia przyrodnicze dla LO oraz zajęcia Szkolnego Koła Ligii Przyrody dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Koła Przyrodnika dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Pracownia jest wykorzystywana na posiedzenia Rad Pedagogicznych, odbywają się w niej również różnego rodzaju warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Powierzchnia całkowita pracowni, na której zostały wykonane prace remontowe (malowanie) wynosi ok. 186,32 m2. Na podłodze została wymieniona wykładzina na powierzchni ok. 70,04 m2. Malowanie ścian, zakup i położenie wykładziny, założenie fototapety, wykonanie stelaża na rośliny doniczkowe, zakup doniczek i ziemi oraz przesadzenie kwiatów zostało wykonane przez pracowników szkoły i rodziców, był to wkład własny szkoły w przedsięwzięcie. Wykonanie kącika sanitarnego (przyłącze z zimną i ciepłą wodą oraz odpływ) został wykonany przez firmę zewnętrzną. Po zakończeniu prac remontowych zakupiono i zamontowano wyposażenie pracowni. Nowoczesna pracownia zostanie wyposażona w sprzęt i urządzenia multimedialne do wykonywania prezentacji z wykorzystaniem programów interaktywnych, przystosowanych do nowej podstawy programowej nauczania przyrody w Szkole Podstawowej, przedmiotów przyrodniczych w Gimnazjum oraz przyrody jako przedmiotu uzupełniającego w Liceum Ogólnokształcącym. Jednym z elementów wyposażenia pracowni jest kącik zieleni zlokalizowany w tylnej części pracowni na ścianie wschodniej obok naklejonej fototapety przedstawiającej motywy roślinne. Na piętrowych stelażach ustawiono rośliny doniczkowe, które będą tworzyły ścianę zieleni. Ewaluacja programu będzie prowadzona na bieżąco oraz po zakończeniu jego realizacji. Wiadomości i umiejętności uczniów będą oceniane przez nauczycieli prowadzących zajęcia oraz koła zainteresowań. Oceniona będzie aktywność uczniów na konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Uczniowie zaangażują się w akcje ekologiczne, zbiórkę surowców wtórnych i segregację odpadów.

Cele programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu pracowni ekologicznej dofinansowanej w ramach zadania:

1. Kształtowanie wrażliwości na problemy środowiska i poczucia odpowiedzialności za otaczające nas środowisko;
  2. Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie;
  3. Kształtowanie umiejętności kluczowych dotyczących rozumowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce oraz korzystania z informacji.

Wyposażenie ekopracowni dofinansowanej w ramach zadania:

Pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną:

1. 1.         Lupy
  2. 2.         Lornetki
  3. 3.         Stacja pogodowa
  4. 4.         Globus fizyczny
  5. 5.         Globus polityczny
  6. 6.         Walizka ecobadacza do obserwacji – badanie wody i pH gleby
  7. 7.         Obieg wody w przyrodzie- model
  8. 8.         Szalki Petriego
  9. 9.         Mikroskop
  10. 10.     Program multimedialny "Jaki to ptak"