2022-logo-szkola-promujaca-zdrowie

DEFINICJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE:

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

1. Systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  2. Wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

MODEL I STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

2022-modele-szkola-promujaca-zdrowieSTANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Woynarowska Barbara, Woynarowska-Sołdan Magdalena (red. nauk.): Szkoła Promująca Zdrowie. Podręcznik dla szkół i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia. Wyd. 2 poprawione. ORE, Warszawa 2019.

Program Szkoły Promującej Zdrowie na lata 2021 – 2022

Skład zespołu do spraw promocji zdrowia:
  • Dyrektor Szkoły : Lucja Supera
  • Szkolny koordynator: Joanna Górajska – nauczyciel wychowania fizycznego
  • Członkowie zespołu:
  • Agnieszka Kamieniarz – nauczyciel religii
  • Katarzyna Łukaszewicz – nauczyciel biologii
  • Robert Duda – nauczyciel wychowania fizycznego
  • Paulina Bednarek – nauczyciel religii, wychowania do życia w rodzinie, bibliotekarz

WSTĘP

Edukacja zdrowotna to proces kształtowania u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia zdrowego środowiska. Daje ona uczniom możliwość nabycia umiejętności, wiedzy i postaw, które są niezbędne do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym, pomaga zrozumieć siebie i innych, pomaga odkrywać jakie wybory służą rozwojowi i lepszej jakości życia oraz uczy odpowiedzialności. To proces, który trwa przez całe życie i dotyczy wszystkich ludzi.
Nasza Szkoła od wielu lat podejmuje działania mające na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia. Taka postawa zainspirowała nas do włączenia się w realizację programu „Szkoły Promującej Zdrowie”.
Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, która tworzy warunki i podejmuje działania sprzyjające prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu społeczności szkolnej, działania sprzyjające dobremu samopoczuciu oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz promocji zdrowia.
W naszej szkole wszyscy uczniowie, pracownicy i rodzice podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie, uczą się żyć zdrowiej i tworzyć wokół siebie zdrowe środowisko.
Zachęcają również inne osoby i instytucję do włączania się w realizację działań promujących zdrowy styl życia.

NASZE INICJATYWY

Lekcja o zdrowej żywności
2022-lekcja-o-zdrowej-zywnosci (2)
2022-lekcja-o-zdrowej-zywnosci (1)
2022-lekcja-o-zdrowej-zywnosci (4)
27 kwietnia na lekcji biologii uczniowie klasy VIIa mieli okazję zaprezentować nie tylko swoją wiedzę ale również umiejętności kulinarne. W grupach lub w pojedynkę uczniowie najpierw przygotowywali potrawę a następnie omawali jej walory zdrowotne. Wszystkie potrawy były bogate w witaminy oraz sole mineralne, niektóre z nich dostarczały również sporej dawki niezbędnych białek. Na koniec nastąpiła degustacja przygotowanych łakoci. Wszyscy uczniowie mogli się przekonać że ZDROWE potrawy mogą być również PYSZNE!
Przygotowała – Katarzyna Łukaszewicz

Joga

2022-joga (1)

2022-joga (2)

2022-joga (3)

2022-joga (4)

Na zajęciach dodatkowych w ramach Kółka Biologicznego dziewczęta z klasy VIIb przygotowały zajęcia z jogi. Zajęcia poprowadziła Maja Klepaczka, która z anielską cierpliwością i wyczuciem przedstawiała kolejne elementy jogi. Ćwiczenia nie były nadzwyczaj trudne – wręcz przeciwnie, jednak pozwalały rozciągnąć mięśnie oraz zrelaksować ciało i umysł po całym tygodniu zajęć. Zajęcia spodobały się tak bardzo, że dziewczęta obiecały poprowadzić jogę jeszcze raz.
Zachęcamy do uczestnictwa!

Przygotowała – Katarzyna Łukaszewicz