05 lut

„Nasze szkoły są bezpieczne”

Zakończyliśmy realizację rządowego programu Bezpieczna + ,

który w naszej szkole nosił tytuł „Nasze szkoły są bezpieczne”

Głównym celem programu było:

1. zmniejszenie zjawisk agresji słownej i fizycznej wśród uczniów, rozwój bezpiecznego środowiska szkolnego i poczucia bezpieczeństwa,
  2. poprawa kompetencji nauczycieli, rodziców, uczniów w zakresie korzystania
    z cyberprzestrzeni,  bezpieczeństwa uświadomienie  nauczycielom, uczniom i rodzicom  jak można rozwiązywać problemy i bezpiecznie funkcjonować w szkole i w jej otoczeniu.
  3. łączenie pracy na rzecz dzieci nauczycieli, rodziców i instytucji wspierających projekt;
  4. poznanie rozwoju psychofizycznego dziecka, wrażliwości i emocji, współpracy ze środowiskiem, potrzeb innych,
  5. wzrost wiedzy wszystkich beneficjentów nt. cyberprzemocy,  sposobów przeciwdziałania, prawidłowości zachowań;
  6. poznanie działalności służb PSP, Policji i współpraca z nimi;

W ramach programu zostały zrealizowane zadania :

1. Przeprowadzono  spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego.  W październiku we wszystkich szkołach odbyły się  spotkania z policjantami
     z uczniami klas I – III dotyczyły przede wszystkim bezpiecznych zachowań na ulicy w drodze do szkoły i do domu. Policjant nie tylko  opowiedział, jak należy zachowywać się będąc uczestnikiem ruchu drogowego, ale także    z uczniami każdej klasy przećwiczył bezpieczne przejście przez pasy. Realizując zagadnienia programu „Pierwszaki, czyli jak uniknąć kłopotów w szkole i nie tylko, zwrócono szczególną uwagę na niebezpieczne zabawy na podwórku, jak bezpiecznie zachowywać się w domu pod nieobecność rodziców, co robić
    w przypadku niebezpiecznych zdarzeń w szkole, a także jak postępować w kontaktach
    z nieznajomymi.  Spotkania ze strażakami odbywały się na terenie Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Skierniewicach – 4 wyjazdy(30.11.2015r, 9.12.2015r., 10.12.2015r., 25.11.2015r.) Uczniowie wytypowanych klas, pod opieką wychowawców  przez 2 godziny zapoznawali się ze specyfiką pracy strażaków. Słuchali o sytuacjach, w których interweniuje straż pożarna oraz mieli okazję do obejrzenia sprzętu strażackiego. Każdy uczeń miał możliwość usiąść za kierownicą tego wozu, dotknąć, a czasami nawet wypróbować sprzęt znajdujący się w tym  nowoczesnym samochodzie.
  2. Przeprowadzono  konkurs  nt. „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi” (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania,  miejscowości). W konkursie plastycznym wzięło udział 78  uczniów z klas I – VI, 34 – uczniów gimnazjum . Ustalono kategorie wiekowe: I – III i IV – VI, oraz I-III -gimnazjum.  Prace mogły być wykonane dowolną techniką i nie było ograniczeń dotyczących formatu pracy. Spośród wszystkich  wybrano  najlepsze  prace, których autorzy otrzymali nagrody.  Uczniowie wykazali się zrozumieniem i kreatywnością w realizacji tematu. Najczęściej w pracach  zwracali uwagę na to, że należy więcej ze sobą rozmawiać, na co dzień pamiętać o kulturze słowa i zachowania, nie stosować żadnych form przemocy.
     U  najmłodszych dominowały dobrze wyposażone place zabaw oraz czas wspólnie spędzony z rodziną. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni, a ich prace zaprezentowano na szkolnej wystawie plastycznej.
  3.  Zamontowano  monitoring  w budynkach szkół – Gimnazjum, Szkoła Podstawowa w Godzianowie oraz Placu zabaw  w Szkole Podstawowej w Lniśnie oraz na Hali Sportowej połączonej z budynkiem Szkoły Podstawowej  w Godzianowie , monitoringiem objęci zostali  wszyscy uczniowie.
  4. Przeprowadzone zostały  szkolenia  kadry pedagogicznej, warsztaty dla rodziców  i  uczniów  z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz sposoby reagowania na zagrożenia  oraz kurs dla nauczycieli „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”.

Lucja Supera