27 kwi

Nasza szkoła jest „Szkołą demokracji”

Od października 2015 r. do końca marca b.r. uczniowie gimnazjum brali  udział w  projekcie „Szkoła Demokracji” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Naszemu zespołowi, w którego skład wchodziły Julia Faryj, Anna Grzywa i Renata Białkowska  z klasy II b udało się w przeciągu 5 miesięcy z powodzeniem wykonać 8 projektowych zadań. Wszystkie ocenione zostały przez CEO pozytywnie, także na początku kwietnia przyznano naszej szkole certyfikat.

Celem i założeniem projektu było, aby nasza szkoła nie była tylko miejscem nauki, ależ również społecznością, tworzoną przez wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły. W związku z tym uczniowie i nauczyciele pracowali, aby spełnić 7 poniższych kryteriów:

WYBORY REPREZENTACJI

W szkole odbywają się wybory zgodne z demokratycznymi zasadami (powszechne, równe, bezpośrednie, w tajnym głosowaniu), wszyscy uczniowie i uczennice mają czynne i bierne prawa wyborcze.

KOMUNIKACJA I MEDIA

Uczniowie i uczennice mogą inicjować powstawanie i prowadzić szkolne media, istnieje min. jeden środek przekazu dla społeczności uczniowskiej. Władze SU i dyrekcja dbają o to, żeby wszyscy mogli łatwo się z nimi komunikować. 

DZIAŁANIA UCZNIÓW

Władze SU są niezależne oraz samodzielne w planowaniu i realizacji swoich przedsięwzięć, przynajmniej raz w trakcie kadencji zbierają informacje o potrzebach i pomysłach uczniów i uczennic, uwzględniają je w planowaniu swoich działań. Uczniowie i uczennice mogą liczyć na pomoc władz SU i szkoły w realizacji swoich pomysłów.

PODEJMOWANIE DECYZJI

Istotne decyzje dotyczące uczniów i uczennic są podejmowane w drodze konsultacji
lub współdecydowania. Ważne dokumenty szkolne są konsultowane z reprezentantami SU. Przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców spotykają się regularnie.

UCZENIE SIĘ I NAUCZANIE

Kryteria oceniania są znane i rozumiane przez uczniów. Nauczyciele i nauczycielki włączają uczniów i uczennice w proces oceniania i udzielania informacji zwrotnej.

OTWARTA SZKOŁA

Szkoła zapewnia uczniom i uczennicom możliwość wyznawania różnorodnych wartości i poglądów oraz obrony naruszanych praw. Szkoła jest również otwarta na działania społeczności lokalnej i umożliwia korzystanie ze swoich zasobów.

ZASOBY I KWESTIE FORMALNE

Władze SU mają możliwość korzystania ze środków finansowych oraz zasobów rzeczowych szkoły lub rady rodziców na jasnych i określonych zasadach. Istnieje uchwalony przez uczniów regulamin SU, zawierający zapisy zgodne z ustawą o systemie oświaty.

Magdalena Jaskuła