23 paź

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

sdtm

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.  

X edycja akcji (ŚDTM 2020) odbyła się 2 października 2020 r.. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. 

Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. W tym roku po raz kolejny do akcji przyłączyła się nasza szkoła. Uczniowie klas 4 – 8 SP pisali 9 minutowe egzaminy składające się z 15 pytań. Uczniowie klas 1-4 SP poznali gry edukacyjne do nauki tabliczki mnożenia oraz mogli sprawdzić się w teście na czas przeprowadzonym online. 

W dobie komputerów tabliczka mnożenia  jest w pewnym sensie spychana na dalszy plan. Niektórym się wydaje, że nie trzeba jej znać, bo dokonując matematycznych obliczeń zawsze można użyć kalkulatora. Nie jest to najlepsza postawa i dlatego taka akcja, poprzez zabawę jest dobrą formą, aby przypomnieć o potrzebie znajomości tabliczki mnożenia.