08 paź

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

2021-swiatowy-dzien-tabliczki

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 11 edycja akcji (ŚDTM 2021) odbyła się 1 października 2021r.. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.

Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W tym roku w klasach 2 – 3 wychowawcy przeprowadzili minutowe testy z tabliczki mnożenia i uczniom którzy poradzili sobie z zadaniem wstawili celujące oceny. W klasach 4 – 8 nauczyciele matematyki przeprowadzili na ocenę krótkie testy sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia.

W dobie komputerów tabliczka mnożenia  jest w pewnym sensie spychana na dalszy plan. Niektórym się wydaje, że nie trzeba jej znać, bo dokonując matematycznych obliczeń zawsze można użyć kalkulatora. Nie jest to najlepsza postawa i dlatego taka akcja, jest dobrą formą, aby przypomnieć o potrzebie znajomości tabliczki mnożenia.

2021-dzien-tabliczki-1 2021-dzien-tabliczki-2