05 lis

Nauka przez praktykę

2021-malta-glowna

Nauka przez praktykę. Tego mogli doświadczyć nauczyciele z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie, którzy w lipcu i wrześniu  2021r. przebywali na Malcie, realizując program „Mobilność edukacyjna kadry Erasmus +” „Europa bez żadnych granic dla nauczycieli znających język angielski”.

Wyjazd do szkoły językowej Maltalingua poprzedzony był dwuletnim kursem  języka angielskiego.

Ideą wyjazdu była nauka poprzez doświadczenie. Zamówienie biletów, potrzebnych certyfikatów odbywało się także w języku angielskim.

Sam pobyt na Malcie to niezwykłe doświadczenie i wielki sprawdzian z radzenia sobie
w obcym kraju.

Nauka odbywała się w nielicznych grupach. Poziom zajęć dostosowany był do umiejętności uczestników, którzy pochodzili z różnych zakątków świata. „Szlifowanie” angielskiego odbywało się również w czasie przerw dzięki swobodnym konwersacjom z uczestnikami kursu, jaki i prowadzącymi zajęcia.

W czasie wolnym organizowane były wycieczki, np. do Valetty, Mndiny , na wyspę Gozo czy Comino. Można było podziwiać malownicze krajobrazy, ciekawą architekturę oraz wysłuchać  interesujących historii od miejscowego przewodnika. Zakwaterowanie w apartamentach z obcokrajowcami  stwarzało wiele  okazji do odblokowania hamulców językowych, a także uświadomiło co niektórym nauczycielom, jak może się czuć zestresowany uczeń.

A wszystko po to…, aby kadra pedagogiczna mogła podnieść swoje kompetencje językowe, wdrożyć zaobserwowane metody pracy, przełamać blokadę językową, motywować swoich uczniów do nauki języka angielskiego, przedstawiając im związane z tym perspektywy.

Nauczyciel potrafiący porozumieć się po angielsku, nawet na niskim poziomie to doskonały wzór dla ucznia i przykład tego,  że warto się rozwijać,  inwestować w edukację, nie bać się wyzwań, przygód i zagranicznych podróży.

Uczestnicy programu wrócili szczęśliwie i otrzymali certyfikaty uczestnictwa w kursie języka angielskiego w szkole językowej Maltalingua na Malcie.