12 paź

Założenia:

I Konkurs przeprowadzany będzie cyklicznie
II Uczestnikami konkursu będą uczniowie klas II – VIII
III Konkurs będzie obejmował trzy podstawowe sfery czytania:

• czytanie na czas
  • czytanie zrozumieniem ( w ograniczeniu czasowym)
  • piękne czytanie

Cele:

Podstawowym celem konkursu jest:

• popularyzacja czytania wśród uczniów
  • kształtowanie gustów czytelniczych
  • kształtowanie umiejętności pięknego czytania
  • dbałość o mowę polską
  • diagnoza poziomu sprawności czytania wśród uczniów, pozwalająca formułować wnioski do dalszej pracy.

Uczestnicy:

Konkurs jest adresowany do uczniów kl II – VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Godzianowie

Przebieg konkursu:

1. Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech etapach.
  2. Do czytania na czas przystąpią wszyscy uczniowie klas II – VIII.
  3. Do drugiego etapu przechodzi trzech uczniów z klasy, którzy w pierwszym etapie uzyskali największą ilość punktów/ przeczytali najwięcej wyrazów.
  4. W drugim etapie uczniowie w limitowanym czasie czytają tekst (popularnonaukowy, literacki), a następnie odpowiadają na zestaw pytań dotyczących treści przeczytanego tekstu.
  5. Do trzeciego etapu -finału przechodzi 1 uczeń z klasy, który udzielił najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

Finał konkursu ma charakter publiczny i oceniany jest przez trzech niezależnych jurorów. Polega na prezentacji wybranej przez uczestnika lektury oraz  oraz na wzorowym odczytaniu przez uczestnika wybranego fragmentu lektury.

Kryteria oceniania:

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie prezentacji i będą oceniani zgodnie z przyjętymi przez komisję kryteriami.
Jury oceniać będzie:

• płynność
  • kultura słowa (wyrazistość, prawidłowa artykulacja, odpowiednie akcentowanie)
  • interpretacja tekstu (modulowanie głosu, zróżnicowanie tempa mówienia, intonacji, trafne stosowanie pauzy)
  • ogólny wyraz artystyczny (postawa, kontakt wzrokowy z odbiorcą, zachowanie czytającego)

Komisja wyłoni najpiękniej czytającą osobę z danej kategorii wiekowej, która otrzyma
I miejsce i tytuł: „MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA
Kategorie wiekowe