24 kwi

Dzień Ziemi 2024

2024-dzien-ziemi-GLOWNEmbank-logo-mfundacja

Podsumowanie projektu mFundacji  – „Co wspólnego ma matematyka z odpadami” – matematyka na zielono

W tym roku Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Godzianowie był niezwykle urozmaicony. Każdy z uczestników z pewnością znalazł coś dla siebie. Tematem przewodnim były odpady i problemy z nimi związane oraz ornitofauna naszego kraju.

Klasy pierwsze przygotowały prace plastyczne pod hasłem „Drugie życie śmieci – a z nich ptasie portrety”. Najmłodsi uczniowie wykorzystali surowce wtórne do stworzenia niebanalnych portretów ptaków, które nadal można podziwiać oglądając wystawę na korytarzach naszej szkoły.

Klasa II pod kierownictwem wychowawczyni -p. Danuty Mozgi zaprezentowała swoje wspaniałe zdolności aktorskie w przedstawieniu pt.: „Ptasie radio”. Natomiast klasa III wykorzystała scenę Gminnego Ośrodka Kultury do prezentacji fantazyjnej i kreatywnej eko-mody. Nad całością prezentacji czuwała p. Lidia Żelazna, wychowawczyni tej klasy. Po części artystycznej nadeszła kolej na małą rywalizację między klasami młodszymi, którą przygotowała p. Katarzyna Łukaszewicz. Reprezentanci klas wzięli udział w quizie na temat  segregowania śmieci – „Segregusie” oraz w quizie z rozpoznawania pospolitych ptaków Polski.

W ramach projektu „Matematyka na zielono” z dotacji mFundacja starsze klasy pod przewodnictwem p. Dariusza Studniarka przygotowały bardzo ciekawe prezentacje poruszające ważkie problemy społeczne związane z odpadami. Przedstawienie tych zagadnień w formie wykresów, diagramów i obliczeń dokonanych przez uczniów dało wszystkim słuchaczom właściwe wyobrażenie o skali problemu.

Przed podsumowaniem projektu uczniowie odwiedzili biogazownię w miejscowości Konopnica. Uczniowie poznali proces technologiczny. Biogazownia produkuje biogaz z biomasy rosl9innej, odchodów zwierzęcych, pozostałości organicznych lub poubojowych. Następnie biogaz jest wykorzystany do wytwarzania energii eklektycznej oraz ciepła.  Biogazownia to zakład przyszłości, poza aspektami ekologicznymi pamięta o środowisku, przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.