Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy dla młodszych uczniów naszej szkoły odbyła się w dniach 5-6 listopada 2024 r. Program wycieczki był bardzo ciekawy i bogaty.
Swoją przygodę z Toruniem dzieci rozpoczęły od samodzielnego eksperymentowania w interaktywnym centrum promującym nowoczesną komunikację naukową w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Następnie pojechaliśmy do Planetarium na seans ,,Kolorowy Kosmos”, dzięki któremu dzieci dowiedziały się, że kolory kosmosu nie są tylko złudzeniem. Nad naszymi głowami pojawiały się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Wszyscy z zainteresowaniem patrzyli w niebo, które ciągle przybierało inne kolory. Po seansie przed Planetarium czekał na nas pan przewodnik w stylizowanym stroju, który ze swadą i dużą dawką humoru oprowadził nas po Starówce. Oglądaliśmy również Krzywą Wieżę, Dwór Artusa, pomnik M. Kopernika, Fontannę Flisaka, Bramę Św. Ducha, Bazylikę Świętych Janów, Pręgierz, gotyckie spichlerze oraz Kamienicę pod Gwiazdą. Pomimo dość chłodnej aury Toruń zachwycił wszystkich.
Po zwiedzaniu ogrzaliśmy się wypiekając pamiątkowe pierniki w Żywym Muzeum Piernika. Najpierw każdy terminował u mistrza piernikarskiego, który zapoznał nas z wszystkimi składnikami potrzebnymi do wypieku. Dowiedzieliśmy się też, które przyprawy sprawiają, że pierniki mają tak wyjątkowy smak i aromat. Na koniec każdy mógł własnoręcznie wykonać swój pamiątkowy toruński pierniczek.
Naszą wizytę w Toruniu zakończyliśmy w Domu Legend Toruńskich. Było to miejsce, które pozwoliło nam przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Świetna zabawa, aktywizacja na każdym kroku. Sami uczniowie oraz nauczyciele mogli wcielić się
w postaci z toruńskich legend.
Zbliżał się wieczór i wyruszyliśmy na smaczny obiad oraz nocleg do hotelu ,,Olender” w Wielkiej Nieszawce. Po obiadokolacji były również ciekawe atrakcje basen lub kręgle. Sam pobyt w hotelu był dużym przeżyciem. Kolejny dzień to sprawne pakowanie, porządki oraz śniadanie i wyjazd do Bydgoszczy. Spacer z panią przewodnik pozwolił nam poznać miasto i najciekawsze jego miejsca – Most Staromiejski, Spichrze nad Brdą, Stary Rynek, Wyspę Młyńską oraz Wenecję Bydgoską, zabytkowe Śródmieście: Plac Wolności, XIX i XX-wieczne kamienice oraz Fontannę Potop i Dzielnicę Muzyczną. Pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy przy Pomniku Łuczniczki, która jest symbolem miasta. Bardzo podobało się wszystkim to miasto, które nazywaną polską Wenecją. Kolejną atrakcją był pobyt w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przedsmakiem zwiedzania były warsztaty mydlane, podczas których każdy wykonał swoje własne, glicerynowe mydło, które było fantastyczną pamiątką z Bydgoszczy. Na koniec był obiad w pięknej, stylowej restauracji.
W godzinach wieczornych wróciliśmy do Godzianowa. Ta wycieczka pozwoliła dzieciom poznać dwa piękne, historyczne miasta, uczestniczyć w warsztatach, nauczyła dzieci samodzielności, porządku, obycia w hotelu i restauracji. Szczególnie, że dla tych klas była to pierwsza wycieczka z nocowaniem poza domem. Wszyscy jednak świetnie sobie poradzili – ze śpiewem i uśmiechem wrócili do domu. Pozostały zdjęcia i wspomnienia.