14 lis

Podróże z klasą – sprawozdanie z wycieczki w Góry Świętokrzyskie

2024-wycieczka-gory-swietokrzyskie-glowne

W dniach 22-23 października odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie, w której wzięły udział klasy 5 i 6.

Celem głównym wycieczki było poznawanie kraju, jego przyrody, tradycji, zabytków kultury i historii, rozwijanie umiejętności  praktycznych i społecznych uczniów, wyrobienie nawyku pożytecznego spędzania wolnego czasu.

Pierwszy punkt wycieczki to pomnik przyrody – Dąb Bartek. Uczniowie zobaczyli jedno z najstarszych drzew w Polsce (ok. 700 lat), poznali jego historię i stan obecny.

W Centrum Nauki Leonardo da Vinci Człowiek uczniowie aktywnie zwiedzali dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka, oraz  „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.

Następnie z pomocą przewodników, w małych grupach, uczniowie poznali piękną jaskinię krasową – Jaskinię Raj, która jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Najbardziej zachwycały zwiedzających stalaktyty i stalagmity. Spacer trwał 50 minut. Przewodnicy starali się by uczniowie jak najwięcej zapamiętali z tej niecodziennej lekcji. Przy wejściu do jaskini zwiedzaliśmy też niewielkie muzeum, które wprowadziło uczniów w tematykę krasu.

Ostatni punkt pierwszego dnia wycieczki to Zamek w Chęcinach. Przewodnik bardzo ciekawie przedstawił uczniom historię i rolę zamku, który powstał na przełomie XIII/XIV wieku. Najbardziej zainteresował uczniów skarbiec, baszty, na które można wejść i podziwiać górski krajobraz oraz narzędzia tortur.

Kolejny dzień to wycieczka po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Najpierw spacer ścieżką edukacyjną – uczniowie oglądali gołoborza na Łysej Górze, dowiedzieli się czym są, skąd pochodzi ich nazwa, poznali też kilka legend związanych z tym miejscem. Następnie zwiedzali sanktuarium Święty Krzyż – opactwo benedyktyńskie, w którym przechowywane są relikwie drzewa Krzyża świętego. W budynkach opactwa mieści się też muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z Łysej Góry zeszliśmy do Nowej Słupi słynnym i pięknym o tej porze roku szlakiem zwanym Drogą Królewską.

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był multimedialny Park Legend w Nowej Słupi. Uczniowie w 11 salach multimedialnych poznali 13 legend związanych z Górami Świętokrzyskimi i kultem dawnych Słowian. Niezwykła atrakcją na zakończenie wycieczki był lot na wirtualnej miotle, dzięki któremu mogliśmy jeszcze raz zobaczyć wszystkie miejsca Gór Świętokrzyskich, które wcześniej zwiedzaliśmy.