Wraz z początkiem stycznia 2024 rozpoczęliśmy realizację projektu Erasmus+ “Seeds of change”/ “Ziarna zmiany” w ramach Small Scale Partnership.
Nasza szkoła partnerska OŠ Kungota ze Słowenii złożyła w październiku 2023 wniosek o przyznanie grantu w konkursie wniosków o partnerstwo międzynarodowe i jako jedyna w swoim kraju otrzymała akceptację. Wspólnie ze szkołą słoweńską współpracujemy ze szkołą Asinou z Cypru oraz Szkołą Podstawową im J. Kochanowskiego w Szówsku.
Tematem naszego międzynarodowego projektu są: ochrona środowiska w trzech krajach uczestniczących, zmiany klimatycznym oraz przeciwdziałanie ich skutkom. Oprócz tego ważne są także postawy, emocje, wewnętrzne potrzeby uczniów, którzy muszą odnaleźć się i stawić czoło tym wszystkim zmianom na świecie.
Do pierwszego spotkania doszło w czerwcu 2024 w naszej szkole w Godzianowie. Gościliśmy 24 uczniów i nauczycieli ze Słowenii, Cypru oraz Polski. Przygotowaliśmy się to tego wydarzenia bardzo dobrze. Cała społeczność szkolna, nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice, byli bardzo zaangażowani w organizację całego przedsięwzięcia. Nasi goście uczestniczyli w wielu wycieczkach po najbliższej okolicy. Byli min. w osadzie Esterka w Puszczy Bolimowskiej, Arboretum w Rogowie czy odwiedzili Skierniewice. Zabraliśmy ich także do Warszawy. Dla Słoweńców i Cypryjczyków były to pierwsze w życiu przejazdy pociągami. W Godzianowei zajmowaliśmy się tematami ekologicznymi. Nie mniej jednak nasi goście mieli szansę poznać bliżej polską kulturę, historię i kuchnię, czy spróbować po raz pierwszy pierogów.
Do rewizyty na Cyprze doszło już na początku listopada tego roku. Od 03-08 listopada 5 uczniów z klas VIII i 2 nauczycieli: p. dyrektor Lucja Supera oraz p. Magdalena Jaskuła- koordynator projektów ZSO przebywało na tej pięknej, gorącej i bardzo gościnnej wyspie. Oprócz zajęć stricte związanych z tematyką projektu- ochroną środowiska, braliśmy udział w wielu wycieczkach. Podobnie jak u nas w Godzianowie tworzyliśmy razem Ogród Zmysłów, zakopaliśmy kapsułę czasu, w której znajdują się drobne przyrodnicze pamiątki przywiezione przez wszystkich gości, czy uczestniczyliśmy w wielu ciekawych ekologicznych warsztatach. Cypryjczycy bardzo chcieli, podobnie jak my w czerwcu, pokazać nam jak najwięcej interesujących miejsc na ich wyspie. Odwiedziliśmy zatem stolicę- Nikozję, jeden z najpiękniejszych kurortów nadmorskich Limassol, ale przede wszystkim szereg małych miasteczek i wsi, z których każda skrywa w sobie coś przyciągającego uwagę. Jednym z takich miejsc był kościół Asinou, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, czy przepiękne stare miasteczko Kaktoperia. Nasi gospodarze okazali się być niezwykle gościnnymi ludźmi. Mieliśmy okazję wypróbować wielu tradycyjnych potraw, zatańczyć tańce ludowe, czy odwiedzić lokalne muzeum etnograficzne, w którym uczniowie z Asinou wystawili dla nas sztukę. Cały pobyt był niezwykle ekscytujący i pełen wrażeń. Dla naszych uczniów był to pierwszy lot samolotem, pierwszy raz w życiu widzieliśmy flamingi, czy odwiedziliśmy stolicę, która podzielona jest między dwa zwaśnione kraje. Widok przejścia granicznego obok sklepu, w którym można kupić pamiątki czy restauracji, w której jedliśmy obiad pozostanie z nami na długo.
Po powrocie nasi uczniowie przygotowali bardzo interesujące prezentacje, które przedstawili przed całą społecznością szkolną. Wykonali też bardzo ładne kartki świąteczne, które wyślemy do naszych zagranicznych przyjaciół.
Następna wizyta tym razem na Słowenii już w kwietniu 2025 roku.