W dniu 19.04.2021 uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.
Nauczyciele oraz uczniowie udowodnili, że dbają nie tylko o przyszłość, ale również pielęgnują pamięć o przeszłości. Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczniowie mogli skorzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych dla każdego poziomu kształcenia, wśród których znalazły się między innymi słuchowiska oraz filmy. Uczniowie rozmawiali o tym jak wyglądało życie w getcie, a także poruszyli kwestie odwagi, troski o innych oraz tego jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o przeszłości. Uczniowie wykonali również symboliczne papierowe żonkile.
Dlaczego to właśnie te drobne kwiaty stały się symbolem powstania?
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.