17 paź

Erasmus Grecja 2024

2024-erasmus-grecja-glowne

W dniach 29 września –11 października 2024 roku uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w programie Erasmus w malowniczej Grecji. Ten wyjątkowy wyjazd pozwolił nam na poznanie kultury, tradycji oraz lokalnych zwyczajów, a także nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z innych krajów. Pełni entuzjazmu i ciekawości, wyruszyliśmy w podróż, która z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

30.09.2024 r.
Grecja powitała nas wietrzną pogodą, na miejsce dojechaliśmy przed południem, mieliśmy więc dość czasu na pieszą wycieczkę po miejscowości Leptokaria, w której znajdował się hotel.
Uczniowie byli zachwyceni perspektywą spędzenia następnych dni w miejscu, które oferuje morze oraz góry na „jednym obrazku”. Już pierwszego dnia postanowili zbadać temperaturę wody w Morzu Śródziemnym oraz hotelowym basenie, która pomimo kartki w kalendarzu zapowiadała przyjemny relaks.

01.10. 2024 r.
Po zjedzeniu pożywnego greckiego śniadania wszyscy uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami udali się na pobliski targ, gdzie uczniowie podzieleni na grupy wykonali pierwsze zadanie dotyczące towarów, jakie można nabyć na greckim targowisku.  Wszyscy świetnie się bawili fotografując oraz powtarzając nazwy odnalezionych produktów. Drugim mocnym punktem tego dnia była wyprawa nad wodospad Agaia Kori, którego wody mają wg legend uzdrawiające właściwości, kilku śmiałków postanowiło zatem zażyć kąpieli w lodowatym wodospadzie.

02.10.2024 r.
Tego dnia nadszedł czas na upragnione wylegiwanie się nad brzegiem morza, z samego rana uczniowie odwiedzili położoną kilka kilometrów od Leptokarii piaszczystą plażę Neoi Poroi, chłopcy świetnie bawili się w morzu, a dziewczynki w większości wybrały kąpiele słoneczne pamiętając o ochronie SPF.
Po porannych szaleństwach nad wodą cała ekipa wybrała się na zwiedzanie Starego Panteleimona, wioski leżącej w górach, u stóp masywu góry Olimp, słynącej z zabytkowej średniowiecznej architektury oraz przepięknych krajobrazów. Uczniowie mieli możliwość skosztowania lokalnych miodów z kumaro oraz kasztanów i zagrać w grę miejską sprawdzającą ich spostrzegawczość.

03.10. 2024 r.
W czwartek przyszła pora na pierwsze spotkanie z grecką szkołą. Wicedyrektor szkoły imienia Platona w Ganochora oprowadził polskich gości po placówce oraz opowiedział w szczegółach o realiach nauki w tym miejscu. Uczniowie dowiedzieli się, ile lat i w jakim systemie zdobywają wykształcenie młodzi Grecy a przy tym doskonalili swoje umiejętności językowe używając w komunikacji języka angielskiego. Pierwsze zajęcia w szkole dotyczyły mitologii greckiej, od której ciężko uciec mieszkając niemal 2 tygodnie u stóp Olimpu, legendarnej siedziby bogów.
Po popołudniowej sjeście uczestnicy wycieczki zwiedzili miasteczko Litochoro, skąd wybrali się na spacer wąwozem Enipeas do wodospadu Afrodyty. Wszyscy byli zachwyceni górskimi krajobrazami, a promienie październikowego słońca tańczącego na wciąż zielonych liściach stały się wspaniałym uzupełnieniem pamiątkowych fotografii.

04.10.2024 r.
Piątkowy dzień rozpoczął się zwiedzaniem pobliskiego zamku krzyżowców górującego nad miejscowością Platamonas. Pochodząca z epoki średniowiecza warownia zapewniała mieszkańcom wybrzeża bezpieczeństwo dzięki grubym murom oraz strategicznemu położeniu. Do dziś zachowały się fragmenty ruin oraz cerkiew, w której podziwiać można obraz św. Paraskewy prawosławnej patronki małżeństwa i domowego ogniska.
Aby jak najlepiej wykorzystać sprzyjający grecki klimat uczniowie odpoczęli na plaży, a wieczorem wrócili znów do Platamonas na grę miejską, która pozwoliła im poznać topografię miasta i doskonalić umiejętności pracy w grupie.

05.10.2024 r
Meteory to formacje skalne wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdujące się w środkowej części Grecji kontynentalnej, Tesalii. W sobotę podczas całodniowej wycieczki wszyscy mieli okazję zobaczyć te wysokie filary uformowane przez naturę, a na szczytach niektórych z nich zbudowane przez średniowiecznych mnichów klasztory prawosławne.  Obecnie czynnych jest 8 klasztorów, każdy udostępniony turystom do zwiedzania w inne dni tygodnia. Uczniowie z Godzianowa zwiedzili monastyr św. Warłama ozdobiony wewnątrz wspaniałymi freskami obrazującymi męczeństwo pierwszych chrześcijan oraz życie Jezusa Chrystusa. Dzięki opowieściom pani przewodnik każdy mógł sobie wyobrazić jak trudne dla mnichów musiało być życie „na dachu świata” z dala od cywilizacji i jakichkolwiek udogodnień.
Dodatkowym atutem wyprawy do Tesalii był widok zza okien autokaru, dzieci dowiedziały się w ten sposób, że Grecja to kraj, w którym uprawia się nie tylko oliwki, ale także duże ilości bawełny, winorośl, brzoskwinie czy egzotyczne kiwi.

06.10. 2024 r.
Niedzielna wyprawa zapadła w pamięć wszystkich uczestników wycieczki. Po wcześniejszej niż zwykle pobudce musieliśmy dojechać do portu w miejscowości Amaliapolis, skąd codziennie odpływają na wyspę Skiatos statki kapitana Costasa. Ponad dwugodzinny rejs dostarczył jego uczestnikom wielu atrakcji, od możliwości stanięcia za kołem sterowym, zabawy w rytmach greckiej i polskiej muzyki po podziwianie delfinów ścigających się ze statkiem. Na wyspie Skiatos spędziliśmy resztę dnia, najpierw podziwiając miasto, w którym kręcono główne sceny filmu „Mamma Mia” a potem wylegując się na oddalonej pół godziny statkiem plaży z piaskiem mieniącym się w słońcu niczym brokat. Opaleni, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy na statek, gdzie kontynuowaliśmy imprezę.

07.10.2024 r.
Czas na naukę. Uczniowie z Godzianowa podczas całego pobytu w Grecji wykonywali karty pracy doskonalące ich wiedzę oraz umiejętności w ramach nauki języka angielskiego, historii oraz przyrody greckiej. Podczas poniedziałkowej wizyty w szkole mieli okazję nauczyć się greckiego tańca, wzięli również udział w zajęciach dotyczących ochrony środowiska w XXI-szym wieku, szczególnie kwestii marnowania żywności.  

08.10.2024 r.
Wtorek to w Grecji dzień targowy, z samego rana wszyscy ponownie odwiedzili targ, tym razem głównie po to, aby kupić smakołyki i pamiątki dla rodziny, prawdziwą grecką oliwę, oliwki, winogrona, lokalne słodycze czy aromatyczne przyprawy.
Tego dnia odwiedziliśmy również Muzeum władców Macedońskich w Verginie, które zrobiło ogromne wrażenie na zwiedzających dzięki mrocznej atmosferze grobowców Filipa II oraz jego wnuka Aleksandra IV. Nowoczesne wnętrza oraz skromne oświetlenie wydobyło charakter epoki starożytnej z należących do macedońskiego króla artefaktów, zbroi, tarcz, różnego rodzaju amfor, waz i płyt nagrobnych ukrytych głęboko pod ziemią.

09.10.2024 r.
W środę wszyscy ci, którym poranne wstawanie niestraszne wybrali się spacerkiem obejrzeć wschód słońca, które wyłoniło się z wód Morza Śródziemnego równo o 7:35 czasu greckiego. Widoki dostarczyły amatorskim fotografom przepięknych kadrów, które część z nich wykorzystała później w „Konkursie na najlepsze zdjęcie z pobytu w Grecji”.
Obiad w hotelowej restauracji jak co dzień dostarczył młodym podróżnikom dawki greckiej kuchni, każdy znajdował tam zawsze coś dla siebie: sałatki z fetą, oliwa, suvlaki, baklava to tylko niewielki przykład pyszności serwowanych przez szefa kuchni.
W ramach „darmowego SPA” w godzinach popołudniowych cała ekipa pojechała do Pierii, gdzie znajdują się baseny wypełnione wodą morską, która po odparowaniu pozostawia sól wykorzystywaną w przemyśle spożywczym. Ubocznym efektem procesu produkcji soli stały się otwory z błotem o niezwykle dobroczynnych dla skóry właściwościach, dlatego co odważniejsi uczestnicy wyprawy wysmarowali się błotem od stóp do głów. Początkowo podeszli do sprawy dość nieufnie, by na koniec śmiać się wniebogłosy podczas obserwacji „czarnych” kolegów, koleżanek i samych siebie.

10.10.2024 r.
W przeddzień wyjazdu do Polski nadszedł czas na test ze znajomości Leptokarii. W ciągu kilkunastu dni pobytu uczniowie z Godzianowa poznali miejscowość, w której znajdował się ich hotel urządzając piesze wycieczki, eksplorując nabrzeże i uliczki z kafejkami oraz sezonowymi straganami. Pani pilot zaproponowała uczestnikom wycieczki „Greckie bingo” , zabawę polegającą na odgadnięciu zagadki, która odnosiła się do konkretnego obiektu w przestrzeni miejskiej. Z siedmiu zagadek najlepszy team odgadł pięć, co znaczy, że wcale nie należały do najłatwiejszych.
Wieczorem pożegnaliśmy morze, Leptokarię i jej gościnnych mieszkańców, aby nazajutrz z samego rana wyruszyć w drogę powrotną do szkolnej rzeczywistości i polskich październikowych temperatur.