08 kwi

Debata w ZSO

SAM_1873W poniedziałek w naszej szkole odbyła się debata poświęcona możliwościom wynikającym z uczestnictwa Polski w strukturach Europejskich nt.: Jak możemy wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?

Wśród obecnych w sali Gminnego Ośrodka Kultury znaleźli się: wójt gminy Godzianów – Zdzisław Tuleja, wójt gminy Maków- Jerzy Stankiewicz, przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania "Gniazdo"- Marek Głuszek, przedstawicielka Starostwa powiatowego w Skierniewicach – Honorata Matuszewska, , Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących  – Grażyna Balbina Radowicz, rolnik ze wsi Lnisno – Michał Topolski, przedstawiciele lokalnych mediów (Głos Skierniewic, Godzianowiny), mieszkańcy okolicznych wsi, uczniowie i nauczyciele ZSO.

Debatę otworzyła prezentacja ukazująca zmiany w Polsce przez 10 lat członkostwa w UE. Właściwą dyskusję rozpoczęto od wyświetlenia na ekranie tematu debaty i wyjaśnienia jej celu. Następnie Milena i Hubert – uczniowie prowadzący debatę – przeszli do zadawania pytań skierowanych do panelu gości, którzy mieli szansę wypowiedzieć się na temat inicjatyw unijnych w szkole, gminie, regionie. Potem głos oddano pozostałym gościom, mieszkańcom gminy oraz uczniom. Badanie poziomu euroentuzjazmu wśród gości ożywiło dyskusję. Odbyło się 2 razy, na początku i końcu spotkania – kilka osób zmieniło swoje nastawienie na plus. Debatę możemy uznać za bardzo udaną, nasunęło się nam wiele wniosków, szczególnie gimnazjaliści wykazali się kreatywnością i zgłosili kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie środków unijnych.

Milena Zbudniewek i Hubert Pąśko opracowali i przeprowadzili debatę realizując w ten sposób zadanie rekrutacyjne do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który, jak co roku odbędzie się 1 czerwca – w Dzień Dziecka. Wyniki rekrutacji będą znane 16 kwietnia. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Marta Fontańska