26 lis

Rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”

rok_dla_niepodleglej_small
W zawiązku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji roku szkolnego 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej" w naszej szkole odbywają się uroczystości oraz akcje poświęcone edukacji patriotycznej i obywatelskiej. 

10 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony 99-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a na sali świetlicowej uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną upamiętniającą to święto.
 
W sobotę, 11-go listopada społeczność szkolna oraz godzianowscy parafianie wzięli udział w mszy świętej odprawionej w Kościele św. Rocha. Nabożeństwo upamiętniało Święto odzyskania Niepodległości oraz osobę patronki diecezji świętą Wiktorię.
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie reprezentowały władze szkolne, poczty sztandarowe oraz oddział strzelecki w mundurach.  Uroczystość uświetniła godzianowska orkiestra, złożona w dużej mierze z absolwentów oraz uczniów naszej szkoły dyrygowana przez nauczyciela muzyki p. Sławomira Trochonowicza.
Po mszy świętej wierni udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie delegacje szkolne oraz przedstawiciele gminnych władz złożyły kwiaty i odczytano apel poległych.
 
12-go listopada w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowano już po raz siódmy Regionalny Przegląd Pieśni Patriotycznej. W koncercie finałowym zaprezentowało się 9 wokalistów, których oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem pana Wojciecha Smyka.  Utwory wybrane przez uczestników przeglądu dostarczyły publiczności wielu wzruszeń, dodatkowo koncert uświetnił występ uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia ze Skierniewic w składzie: Izabela Supera, Michał Słojewski, Karolina Podwysocka, Ela Namielska, Weronika Zgierska, Dawid Zgierski, Filip Reczulski, Szymon Sejdak.
I miejsce zajęła Karolina Podwysocka z LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach wykonując utwór „Orzeł Biały”;
II miejsce przypadło uczennicy naszego gimnazjum Weronice Bartosik, która zaśpiewała „Tchnienie wolności”;
Na III miejscu uplasowała się Izabela Matusiak z Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie z piosenką „Syberiada”.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przez organizatorów (Gminne Centrum Kultury, Sportu i Biblioteka w Godzianowie, ZSO w Godzianowie, Gmina Godzianów), a po ich uroczystym wręczeniu zebrani wspólnie odśpiewali pieśń „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
 
Dzień Patrioty
W tym roku Dzień Patrioty obchodzili uczniowie z ponad dwustu szkół całej Polski. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie 17-go listopada zorganizowany został specjalny apel, którego scenariusz opracowały uczennice klasy 2a gimnazjum. Marta Czajka, Oliwia Sukiennik i Agata Pąśko przybliżyły zebranym postać Jacka Kuronia, patrona tegorocznej akcji, wyjaśniły, przeciwko czemu protestował i dlaczego nazywamy go współczesnym patriotą. Uczniowie obejrzeli także film dokumentalny poświęcony ostatniemu przedstawieniu „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Zwieńczeniem prezentacji były przykłady reform, jakie mogłyby być przeprowadzone w naszej szkole zaproponowane przez uczniów w anonimowych ankietach, ponieważ współcześnie patriotyzm przejawiamy głównie w formie aktywności obywatelskiej, czyli zmienianiu otaczającej nas rzeczywistości w sposób przyjazny dla Polaków i Polski. Na koniec Weronika Bartosik zaśpiewała pieśń patriotyczną „Tchnienie wolności” dla wszystkich tych, którzy nie mieli okazji usłyszeć jej podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznej.
Marta Fontańska