29 wrz

DYREKCJA ORAZ UCZNIOWIE ZSO W GODZIANOWIE NA OGÓLNOPOLSKICH DOŻYNKACH PREZYDENCKICH – SPAŁA 2019

 

DSC_1299W dniach 14/15 września 2019 r. odbyły się w Spale Dożynki Prezydenckie. Z inicjatywy p. Pawła Sałka, Prezesa Zarządu Głównego Ligi w Warszawie, Zarząd Okręgu w Skierniewicach reprezentował Ligę Ochrony Przyrody, poprzez organizację stanowiska edukacyjno-promocyjnego.

Z okazji Dożynek Prezydenckich 2019 na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich stanęło Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. W niedzielę, zgodnie z tradycją, do Spały przybył Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Główne obchody rolniczego święta rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Tuż po niej Para Prezydencka wraz korowodem dożynkowym przeszła na stadion COS, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.

Aranżacja stanowiska Ligi związana była z hasłem „Zioła naszych lasów, pól i łąk”. Stoisko promocyjne ozdobiły baner Ligi Ochrony Przyrody Zarządu Głównego w Warszawie oraz tablice tematyczne „Bogata tradycja, ciekawe wydarzenia,  z myślą o przyszłości …” oraz  „Zioła naszych lasów, pól i łąk”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy wiedzyi umiejętności dotyczące rozpoznawania świeżych okazów ziół: Rozpoznaj – zgadnij – wygraj!, rozpoznawania zaparzonych ziół: Powąchaj – zgadnij – wygraj! oraz rozwiązywania krzyżówek tematycznych. Konkursy przeprowadzali uczniowie pod kierunkiem opiekunów. Podczas Dożynek Para Prezydencka gościła na stanowisku Ligi Ochrony Przyrody.  W trakcie tej wizyty uczniowie naszej szkoły: Maja Sukiennik i Bartłomiej Kijo przekazali Parze Prezydenckiej kosz z podarunkami (świeże zioła, saszetki ziół, jabłka, materiały edukacyjne Ligi). Uczniowie zaprosili Parę Prezydencką do udziału w konkursie na rozpoznawanie świeżych ziół oraz po zapachu. Pani Prezydent wykazała się bardzo dobrą znajomością ziół i ich właściwościami leczniczymi. Na zakończenie wizyty zostało wykonane wspólne zdjęcie. Stanowisko Ligi cieszyło się ogromną popularnością. Uczestnicy Dożynek chętnie brali udział w konkursach a świetna zabawa pozwoliła na naukę i rozwój umiejętności praktycznych.

Lucja Supera Dyrektor ZSO w Godzianowie

DSC_1334 DSC_1340 DSC_1342