07 paź

IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA (ŚDTM) W ZSO W GODZIANOWIE

logo_tabliczka-mnozenia-2019 (450 x 450)

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 9. edycja akcji (ŚDTM 2019) odbyła się 4 października 2019 r.. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. W tym roku po raz pierwszy do akcji przyłączyła się także nasza Szkoła. Uczniowie klas 3 – 8 SP pisali 6 minutowe egzaminy składające się z 10 pytań. Dwoje uczniów z klasy 3 oraz dwie uczennice z klasy 6 weszli w skład Patrolu Egzaminacyjnego. Przeegzaminowali Panią Dyrektor Lucję Superę oraz kilku nauczycieli.

Akcja prowadzona była także wśród mieszkańców Godzianowa. Powołany Patrol Egzaminacyjny, w sposób bardzo przyjemny i delikatny dokonywał sprawdzenia „tabliczkowej wiedzy” wśród osób dorosłych. Uczniowski Patrol odwiedził Urząd Gminy oraz lokalne instytucje: Gminne Centrum Kultury Sportu i Bibliotekę, Bank, sklepy, stację paliw. Egzamin zdawali również mieszkańcy spotkani na ulicach Godzianowa. Oczywiście egzaminy odbyły się jeśli dorośli wykazali się odwagą i chęcią udzielania odpowiedzi. Było bardzo zabawnie, a mieszkańcy wyrażali wiele emocji. Zarówno zaskoczenie, stres, strach jak i zadowolenie, że pozytywnie zdali egzamin, uzyskując tym samym tytuł MT EXPERT. Dziękujemy Panu Markiewiczowi oraz Panom Krajewskim za finansowe wsparcie akcji. Do szkoły zakupiliśmy Karty Grabowskiego – zestaw gier do nauki tabliczki mnożenia. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwał nauczyciel matematyki Dariusz Studniarek.

W dobie komputerów tabliczka mnożenia  jest w pewnym sensie spychana na dalszy plan. Niektórym się wydaje, że nie trzeba jej znać, bo dokonując matematycznych obliczeń zawsze można użyć kalkulatora. Nie jest to najlepsza postawa i dlatego taka akcja, poprzez zabawę jest dobrą formą, aby przypomnieć o potrzebie znajomości tabliczki mnożenia.

zdj1 zdj2 zdj3 zdj4 zdj5 zdj8 zdj9